TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
10. APRÍLA 2025
Sudánske jednotky rýchleho nasadenia (RSF) páchajú od začiatku dvojročnej občianskej vojny v Sudáne rozsiahle sexuálne násilie na ženách a dievčatách. Ich cieľom je ponížiť, získať kontrolu a vysídliť komunity v celej krajine. Beštiálne zločiny RSF vrátane znásilnení, skupinových znásilnení a sexuálneho otroctva predstavujú vojnové zločiny a možné zločiny proti ľudskosti. Uviedla to dnes Amnesty International v novej správe.
Správa s názvom „Znásilnili nás všetky: Sexuálne násilie páchané na ženách a dievčatách v Sudáne“ dokumentuje znásilnenie alebo skupinové znásilnenie 36 žien a dievčat vo veku 15 rokov a ďalšie formy sexuálneho násilia. K sexuálnemu násiliu dochádzalo v štyroch sudánskych štátoch v období od apríla 2023 do októbra 2024. Medzi zaznamenanými porušeniami ľudských práv sú napríklad znásilnenie matky po tom, ako jej odtrhli dojčiace sa dieťa, 30-dňové sexuálne zotročenie ženy v Chartúme, ako aj prípady krutého bitia, rezania, mučenia horúcou tekutinou a vraždy.
„Útoky RSF na sudánske ženy a dievčatá sú odporné, zvrhlé a ich cieľom je maximálne poníženie. RSF počas tejto vojny útočí na civilné obyvateľstvo, najmä na ženy a dievčatá, s nepredstaviteľnou krutosťou,“ uviedol Deprose Muchena, riaditeľ Amnesty International pre regionálny vplyv na ľudské práva. „Svet musí konať, aby zastavil beštiálne zločiny RSF. Štáty musia zastaviť prísun zbraní do Sudánu, vyvíjať tlak na vedenie RSF, aby prestali páchať sexuálne násilie, a vyvodiť zodpovednosť voči páchateľom vrátane najvyšších veliteľov.“
Páchatelia sa neobávali trestu
Občianska vojna v Sudáne vypukla v apríli 2023 medzi RSF a sudánskymi ozbrojenými silami (SAF). Do dnešného dňa v nej zahynulo niekoľko desiatok tisíc ľudí a viac ako 11 miliónov ľudí čelí vysídleniu. Obe strany konfliktu sa dopustili závažných porušení medzinárodného humanitárneho práva. Niektoré z týchto porušení predstavujú vojnové zločiny, vrátane sexuálneho násilia páchaného na ženách a dievčatách.
Amnesty pri príprave tejto správy uskutočnila rozhovory s 30 ľuďmi. Väčšinou išlo o preživšie osoby a ich príbuzenstvo v ugandských utečeneckých táboroch. Všetky preživšie a svedkovia označili za páchateľov bojovníkov RSF. Jednotky RSF páchali sexuálne násilie počas celého konfliktu a v celom Sudáne, pričom mnohé útoky sa uskutočnili v prítomnosti iných vojakov, obetí a iného civilného obyvateľstva. To poukazuje na skutočnosť, že páchatelia nemali potrebu skrývať svoje zločiny a neobávali sa žiadnej reakcie.
RSF nereagovala na žiadosti Amnesty International o komentár.
„Najdesivejší deň v mojom živote“
Každá preživšia sexuálneho násilia, s ktorou sme viedli rozhovor, opísala, že útok jej spôsobil obrovskú fyzickú alebo psychickú ujmu a mal ničivý vplyv na jej rodinu. Všetky preživšie po útoku utiekli zo svojich domovov.
V Nyale v Južnom Dárfúre vojaci RSF priviazali ženu k stromu a potom ju jeden z nich znásilnil, pričom ostatní sa tomu prizerali. „Bol to najdesivejší deň v mojom živote,“ povedala.
V Madani v štáte Gezira traja vojaci RSF hromadne znásilnili ženu pred očami jej 12-ročnej dcéry a švagrinej. „Bolo to také ponižujúce,“ povedala žena. „Cítim sa zdrvená.“
Mnohé preživšie uviedli, že vojaci RSF ich znásilnili pre podozrenie z príslušnosti k SAF. Zdravotnícke pracovníčky povedali, že ich vojaci RSF znásilnili, ak nevedeli zachrániť zranených vojakov. V jednom takomto prípade zdravotná sestra uviedla, že ju 13 vojakov unieslo v severnom Chartúme, prinútili ju ošetrovať ťažko zranených mužov a následne ju hromadne znásilnili a nechali ju v bezvedomí.
Amnesty zaznamenala dva prípady sexuálneho otroctva v Chartúme. V jednom z nich žena uviedla, že ju jednotky RSF mesiac držali v zajatí v jednom dome a takmer denne ju znásilňovali.
Preživšie uviedli, že každá osoba, ktorá seba alebo iné bránila pred znásilnením, riskovala bitie, mučenie a iné zlé zaobchádzanie alebo vraždu. 11-ročného chlapca, ktorý sa snažil pomôcť svojej matke, vojak RSF ubil na smrť.
„Sexuálne násilie zo strany RSF je hrôzostrašné. Prípady zdokumentované medzi osobami na úteku však predstavujú len malý zlomok prípadov, ktorých sa RSF pravdepodobne dopustila,“ uviedol Deprose Muchena. „Útoky RSF na civilné obyvateľstvo sú hanebné a zbabelé. Všetky krajiny, ktoré RSF podporujú, a to aj dodávaním zbraní, sa podieľajú na ich hanebnostiach.“
Odsúdeniahodná reakcia
Reakcia sveta je rovnako hanebná, keďže obetiam a pozostalým chýba zdravotná starostlivosť aj spravodlivosť.
Žiadna z preživších sa nedostala k včasnej starostlivosti po znásilnení. Okrem toho žiadna z nich nenahlásila útoky sudánskym úradom z dôvodu pokračujúcich bojov alebo strachu zo stigmatizácie a odvety. Niektoré z nich trpia bolesťami obličiek, nepravidelnou menštruáciou, ťažkosťami pri chôdzi alebo dlhodobou psychickou traumou. Deti, ktoré videli znásilnenie svojich príbuzných, trpia nočnými morami.
Všetky preživšie osoby uviedli, že ich prioritou ako ľudí na úteku bolo získať lekárske ošetrenie a starostlivosť v súvislosti so zraneniami a ochoreniami, ktoré im spôsobili príslušníci RSF, alebo so zdravotnými problémami, ktoré sa u nich prejavili v zajatí. Avšak škrty v dôležitých programoch financovaných programom USAID znížili vyhliadky na prístup ku komplexnej sexuálnej zdravotnej starostlivosti.
Preživšie tiež žiadali spravodlivosť a zodpovednosť. Jedna zo znásilnených žien v Omdurmáne povedala: „Ženy túto vojnu nevedú ani sa na nej nezúčastňujú. No práve ženy v nej trpia najviac. Chcem, aby sa celý svet dozvedel o utrpení sudánskych žien a dievčat a zabezpečil potrestanie všetkých zlých mužov, ktorí nás znásilnili.“
„Medzinárodná reakcia na utrpenie sudánskych žien a dievčat je trestuhodná,“ uviedol Deprose Muchena. „Svet nedokázal ochrániť civilné obyvateľstvo, poskytnúť dostatočnú humanitárnu pomoc ani vyvodiť zodpovednosť voči páchateľom týchto zločinov. Je načase, aby ľudia a vlády na celom svete zistili pravdu o tom, čo sa v Sudáne stalo. Podozrivých páchateľov musia postaviť pred súd a poskytnúť odškodnenie a komplexnú starostlivosť o sexuálne a reprodukčné zdravie preživším.“