Polícia pri zásahoch proti protestujúcim v Gruzínsku hrubo porušuje ľudské práva

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
13. decembra 2024

Stovky protestujúcich v Gruzínsku čelili počas zásahov proti protivládnym zhromaždeniam v posledných dvoch týždňoch brutálnym taktikám rozháňania, svojvoľnému zadržiavaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu, uviedla dnes Amnesty International.

Podrobná správa založená na svedectvách obetí policajnej brutality, obrancov a obrankýň ľudských práv a videozáznamoch poukazuje na rozsiahle porušovanie ľudských práv vrátane nezákonného použitia sily, mučenia a iného zlého zaobchádzania a úmyselných útokov na novinárov a novinárky. Zistenia Amnesty International poukazujú na štátom podporované represie zamerané na umlčanie disentu.

Násilné zásahy sa vystupňovali po tom, ako sa 29. novembra začali prevažne pokojné protesty. Odvtedy sa opakujú takmer každý deň, pričom protestujúci stále vychádzajú do ulíc. Doteraz zadržali viac ako 460 ľudí. Približne 300 z nich uviedlo, že zažili surovú bitku a iné zlé zaobchádzanie.

K brutálnemu násiliu dochádza mimo dohľadu médií

„Veľkú časť brutálnej reakcie gruzínskej polície na protesty videl svet vďaka práci novinárov a novinárok, ktorí riskovali svoju bezpečnosť. Oveľa brutálnejšie a menej viditeľné je však násilie, ku ktorému dochádza bez prítomnosti kamier. Protestujúci čelia rozsiahlemu mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu vo väzbe. Desiatky ľudí utrpeli zlomeniny a otras mozgu. Policajné orgány tiež neustále zatýkajú protestujúcich, pričom jednotlivcov postupne odvádzajú z ulíc aj ich domovov,“ uviedol Deprose Muchena, riaditeľ Amnesty International pre regionálny vplyv na ľudské práva.

„Tento kolobeh nespravodlivosti udržiavajú súdy, ktoré viac ako stovke svojvoľne zadržaných protestujúcich uložili najprísnejšie pokuty a tresty odňatia slobody. Beztrestnosť policajných zločinov sa musí skončiť. Ľudí, ktorých svojvoľne zadržali za pokojný protest, musia okamžite prepustiť.“

Protestujúci opakovane čelili nezákonnému použitiu sily a prostriedkov vrátane slzotvorného plynu, gumových projektilov a vodných diel. Voda vo vodných delách bola údajne zmiešaná s dráždivými chemickými látkami. Tvrdá reakcia polície viedla k vyostreniu napätia. Došlo k niekoľkým ojedinelým násilným činom zo strany protestujúcich, väčšinou v reakcii na eskalačnú taktiku polície. Viac ako 100 protestujúcich utrpelo vážne zranenia vrátane zlomenín a otrasu mozgu. Terčom útokov sa stali najmä novinári a novinárky, pričom viac ako 50 pracovníkov a pracovníčok médií utrpelo zranenia.

Amnesty International overila množstvo prípadov mučenia a iného zlého zaobchádzania. Viaceré z nich odhalili aj organizovanú a systémovú povahu tohto násilia vrátane vynútených priznaní a odmietnutia včasnej lekárskej starostlivosti.

„Každý, [koho odviezli na] policajné oddelenie, bol celý od krvi. Asi sedem alebo osem ľudí bolo v hroznom stave. Jeden mal zlomenú ruku a tvár mal takú opuchnutú, že nemohol otvoriť oči… Polícia nám odovzdala vopred napísané protokoly a povedala nám, že ak ich nepodpíšeme, veci sa ,skomplikujú‘,“ uviedol pre Amnesty International fotograf Gela Megrelidze, ktorého zadržali 1. decembra.

„Každý, kto ide okolo, má pocit, že na vás môže zaútočiť, udrieť vás, ponížiť vás, ako sa mu zachce.“

Lazare Maglakelidze, ktorého zadržali 2. decembra, utrpel zlomeninu nosa, otras mozgu a vážne poranenia hlavy po tom, ako ho vo väzbe údajne zbilo niekoľko policajtov. Pre Amnesty International povedal: „[Polícia] má tie dodávky, ktoré sú vnútri prázdne a zatemnené, a používajú ich na mučenie protestujúcich. Všetci, asi 50 až 100 policajtov, sa toho zúčastnili. Počas toho, ako nás nakladali do dodávky, bolo počuť, ako kričia ,teraz sa začne zábava’. Každý, kto ide okolo, má pocit, že na vás môže zaútočiť, udrieť vás, ponížiť vás, ako sa mu zachce.“

Obzvlášť hrozivý je prípad Davita Abuladzeho, nepočujúceho protestujúceho, ktorého polícia zatkla 3. decembra. Nezadržali ho na samotnom masovom proteste, ale až po demonštrácii, keď si kupoval jedlo a odchádzal, v určitej vzdialenosti od miesta konania protestov. Údajne ho zbili na ulici a v policajnom aute a následne ho niekoľko hodín zadržiavali bez lekárskej pomoci a tlmočenia. Davita museli hospitalizovať s ťažkými zraneniami vrátane úrazu hlavy a otrasu mozgu.

Od 4. decembra sa na zastrašovaní a násilí voči protestujúcim podieľajú nielen orgány činné v trestnom konaní, ale aj neidentifikované osoby, maskované a ozbrojené zbraňami. Títo muži, údajne napojení na štátne orgány, vo viacerých prípadoch zastrašovali protestujúcich, novinárov a novinárky a útočili na nich so zreteľnou spoluúčasťou polície.

Napriek hrozivému policajnému násiliu nebola vyvodená zodpovednosť

Napriek stovkám hlásení o policajnej brutalite dosiaľ neidentifikovali ani jedného príslušníka orgánov činných v trestnom konaní alebo člena ozbrojenej maskovanej skupiny. Nikto nebol postavený pred súd. Súdy bežne uprednostňujú policajné svedectvá pred videozáznamami a výpoveďami svedkov. Tým podkopávajú právo na spravodlivý súdny proces a udržiavajú štátom garantovanú beztrestnosť.

Amnesty International vyzýva gruzínske orgány, aby ukončili násilné zásahy proti disentu, zabezpečili spravodlivosť pre obete a zaručili právo na pokojný protest. Medzinárodné spoločenstvo musí konať solidárne a zabezpečiť, aby gruzínska vláda dodržiavala svoje záväzky v oblasti ľudských práv.

Prečítajte si viac o našej práci