Odopieranie dôstojného života deťom musí skončiť

SPOLOČNÉ VYJADRENIE ĽUDSKOPRÁVNEJ KOALÍCIE K MDR
8. APRÍLA 2025

8. apríl je Medzinárodný deň Rómov. Rómovia a Rómky na Slovensku stále bojujú za svoje ľudské práva, dôstojnosť a rovnosť. Čelia diskriminácii, rasizmu a predsudkom. Ľudskoprávny dlh Slovenska voči Rómom a Rómkam je jeden z najväčších a najignorovanejších.

Aj v roku 2025 je realitou to, čo by malo byť už dávno minulosťou – systémová segregácia rómskych detí v slovenskom školstve. Desaťtisíce detí sú každý deň vylučované z rovného vzdelávania len pre svoj pôvod. Ich miesto nie je v špeciálnych školách, triedach či „čisto“  rómskych školách – ich miesto je medzi všetkými deťmi.

Segregácia rómskych detí je na Slovensku hanebne ignorovaná, štátom tolerovaná a podporovaná.  Tento systém porušuje medzinárodné ľudskoprávne záväzky Slovenska a prehlbuje generačnú chudobu. Ide o formu diskriminácie, ktorá zanecháva trvalé dôsledky: ničí dôstojný život a odopiera dôstojnú budúcnosť najzraniteľnejším, deťom.

Segregácia vždy bola dôkazom hanebného zlyhania štátu. A Slovensko zlyháva kardinálne, má najvyšší podiel rómskych detí v oddelených triedach alebo čisto rómskych školách spomedzi krajín EÚ. Európska komisia upozorňuje na neriešenie segregácie rómskych žiakov a žiačok už od roku 2015. A v roku 2023 sa Slovensko stalo prvým štátom, proti ktorému komisia podala žalobu na Súdnom dvore EÚ pre porušenie smernice o rasovej rovnosti.

Segregácia nevzniká sama od seba – je dôsledkom konkrétnych rozhodnutí a nekonania – je to politická voľba. A Slovensko má moc ju ukončiť. Začať s tým malo už pred dekádami, ale začať dnes je najlepšou dostupnou voľbou.

Členské organizácie Ľudskoprávnej koalície preto vyzývajú Vládu SR, aby prestala s prázdnymi sľubmi a falošnými gestami a začala bezodkladne pracovať v prospech najlepších záujmov rómskych detí – teda implementovať skutočné a komplexné desegregačné riešenia v súlade s ľudskými právami.

Kto tvorí Ľudskoprávnu koalíciu?

Amnesty International Slovensko, Diera do sveta, eduRoma, iniciatíva Inokraj, Intymyta, kolektív neon, Komunitná nadácia Zdravé mesto, Literárna bašta, Možnosť voľby, Rómske advokačné a výskumné stredisko, Saplinq a Záhrada – Centrum nezávislej kultúry. 

Viac noviniek