Hanebný pokus lídrov EÚ ospravedlniť genocídu a vojnové zločiny Izraela voči Palestínčanom

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
20. MARCA 2025

Na závery Európskej rady z 20. marca 2025 o situácii v Izraeli a na Okupovanom palestínskom území reagovala riaditeľka kancelárie Amnesty International pre európske inštitúcie Eve Geddie:

„Po 17 mesiacoch izraelskej genocídy v pásme Gazy je skutočnosť, že EÚ odmieta menovať Izrael, odsúdiť letecké útoky, ktoré vyhladzujú celé rodiny, či odsúdiť blokovanie životne dôležitej humanitárnej pomoci zo strany Izraela, vskutku výnimočná. Postoj EÚ nielenže neodráža deklarovaný záväzok EÚ voči medzinárodnému právu, ale je aj prejavom selektívneho súcitu s obeťami. Takýto selektívny súcit s obeťami sledujeme obzvlášť vtedy, keď ide o Palestínčanov.

Text vedúcich predstaviteľov a predstaviteliek EÚ je ďalším hanebným pokusom ospravedlniť izraelskú genocídu a vojnové zločiny voči Palestínčanom. Namiesto zahmlievania faktov by vedúci predstavitelia EÚ mali prijať jasné a rozhodné opatrenia, aby zabránili svojej potenciálnej spoluúčasti na zločinoch Izraela: genocíde v pásme Gaze, apartheide a nezákonnej okupácii. EÚ už príliš dlho rozdeľuje otázka, ako reagovať na genocídu, ktorú Izrael pácha v pásme Gazy. Niektoré členské štáty EÚ naďalej posielajú Izraelu zbrane a muníciu, čím porušujú svoje povinnosti zabrániť genocíde a zabezpečiť dodržiavanie Ženevských dohovorov. To sa už musí skončiť.“

Kontext situácie

V utorok 18. marca 2025 Izrael obnovil svoje ničivé letecké útoky v pásme Gazy. Od 2. marca Izrael opätovne uvalil na pásmo Gazy úplnú blokádu. V rámci nej bráni vstupu všetkej humanitárnej pomoci, liekov aj komerčných dodávok vrátane paliva a potravín do obliehaného pásma, čím hrubo porušuje medzinárodné právo. Izrael tiež prerušil dodávku elektrickej energie do hlavnej odsoľovacej stanice na výrobu pitnej vody z morskej vody v pásme Gazy.

Medzinárodný súdny dvor jasne stanovil povinnosť tretích štátov zabrániť obchodu a investíciám, ktoré prispievajú k udržiavaniu nezákonnej okupácie. EÚ napriek tomu naďalej obchoduje s izraelskými osadami a investuje do nich.

Členské štáty EÚ tiež neprijali žiadne opatrenia v nadväznosti na nariadenia Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) v prípade žaloby podanej Juhoafrickou republikou za údajné porušenie Dohovoru o genocíde. ICJ v januári 2024 potvrdil riziko genocídy Palestínčanov v pásme Gazy a jeho nariadenia na zabránenie genocíde sú záväzné.

Amnesty International vo svojej výskumnej správe s názvom „Máte tu pocit, akoby ste boli menejcenní ľudia“: Izraelom páchaná genocída Palestínčanov v pásme Gazy dospela k záveru, že Izrael páchal a naďalej pácha proti Palestínčanom v pásme Gazy genocídu.

Viac noviniek