SPOLOČNÁ TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO, DÚHOVÉ RODINY, INOKRAJ A SPOLOK LIGHT
14. FEBRUÁRA 2025
Sviatok zamilovaných je pre mnohých ľudí príjemnou oslavou lásky, ktorú cítia k svojim blízkym. Pre dúhové páry, rodiny a kvír ľudí na Slovensku je tento deň skôr pripomienkou, že aj štvrť storočia po začiatku milénia sú im ľudské práva odopierané. Súčasnú tragickú ľudskoprávnu situáciu na Slovensku pritom ešte podčiarkujú opakované slovné a politické útoky na ich dôstojnosť a práva. V Amnesty International Slovensko preto pri príležitosti Valentína opäť vyzývame našich politických predstaviteľov a predstaviteľky, aby dodržiavali medzinárodné záväzky našej krajiny a zabezpečili ochranu a dodržiavanie práv všetkých ľudí bez ohľadu na to, kým sú a koho milujú.
Odborná aj laická verejnosť sa viac ako tri dekády snaží o to, aby Slovensko uzákonilo životné partnerstvá a rovnosť práv pre všetkých. Už 16 členských štátov EÚ legalizovalo manželstvá pre všetkých, ďalšie krajiny uznávajú iné typy legálnych partnerských zväzkov. Slovensko stále nie je jednou z nich. Okrem toho párom rovnakého pohlavia nie sú na Slovensku priznané rodičovské práva a nemôžu si adoptovať deti.
Dnes, 11 rokov od zmeny ústavnej definície manželstva na „jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy“ sa niektorí politici pokúšajú zaviesť ďalšie zmeny zákona, ktoré by situáciu kvír ľudí ďalej zhoršovali. Idú tak proti jednotlivým kvír párom a rodinám, ako aj proti záväzkom našej krajiny.
Manželstvá pre všetkých nie sú ničím navyše
„Manželstvá pre všetkých a adopcie kvír pármi nie sú ničím navyše. Každý človek má nárok na právnu ochranu vo zväzku aj pri jeho skončení či po smrti partnera. Všetky deti majú právo žiť s rodičmi, ktorým zákon nebráni pri starostlivosti o ne a výkone ich rodičovských povinností. Kvír ľudia žijú v celoživotných partnerských vzťahoch bez ohľadu na to, či sa s tým politici stotožňujú. Dúhové rodiny už dnes vychovávajú spoločne deti – mnohokrát biologické deti jedného z rodičov – aj keď im štát neumožňuje ich vychovávať ako spoločné. Tieto ľudskoprávne dlhy je čas splatiť, nie ich ďalej prehlbovať v zákone či dokonca ústave. Aj naďalej platí, že ochrana ľudských práv je záležitosťou dodržiavania medzinárodného práva, nie názoru. Vyzývame preto vládu aj parlament Slovenskej republiky, aby konečne začali konať v súlade so svojimi povinnosťami. Vyzývame ich tiež, aby ustúpili od homonegatívnych a transnegatívnych návrhov zákonov a usilovali sa o systémovú zmenu smerom k ochrane ľudských práv pre všetkých ľudí na Slovensku,“ uviedol riaditeľ Amnesty International Slovensko, Rado Sloboda.
Občianska iniciatíva Inokraj, ktorá pôsobí na strednom Slovensku, upozorňuje, že „je priam žalostné a absurdné, že v roku 2025 sa stále bavíme o základných ľudských právach pre kvír ľudí, ako sú uznanie partnerstiev alebo adopcie detí. Sviatok zamilovaných by mal byť okrem iného aj pripomienkou, že práva kvír ľudí sú na Slovensku stále marginalizované a neuznávané. Naša komunita si zaslúži nielen rešpekt, ale aj právnu istotu a rovnosť pred zákonom. Nechceme žiadne ‚nadpráva‘ ani zánik už existujúcich práv pre väčšinovú populáciu. My však bez právnej ochrany našich vzťahov a rodín čelíme každodenným problémom, ktorým by bolo jednoduché predísť, nebyť negatívnej predpojatosti voči nám a našej láske. Koniec koncov – ide o lásku. Kto má právo rozhodovať o tom, či je tá naša menej hodnotná?“ dodáva Andrej Polakovič Inokraja.
Novela ústavy je v rozpore so záväzkami Slovenska
Združenie Dúhové rodiny dopĺňa, že plánovaná novela je v rozpore zo záväzkami, ktoré Slovensko prijalo pri vstupe do EÚ. Podľa združenia ide o pokus podkopať základné piliere demokracie, ktorými sú sloboda, rovnosť, ale predovšetkým ochrana menšín.
„Najnovší návrh z dielne KDH zachádza ešte ďalej aj napriek tomu, že politickí lídri si isto uvedomujú, že tieto návrhy Slovensko vzďaľujú od hodnôt EÚ naviazaných na ochranu ľudských práv a nediskrimináciu.
O schopnosti kvír ľudí vytvoriť rodinné zázemie pre riadny vývoj a výchovu detí už dnes niet v odborných kruhoch žiadnych pochýb. Obmedzenie adopcií nezasiahne len páry rovnakého pohlavia, ale aj nezosobášené heterosexuálne páry, na čo nakoniec doplatia len deti v ústavnej starostlivosti a páry ako také.
Zakotvením dvoch pohlaví v Ústave SR sa znemožní právna tranzícia. Takýto zákaz je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva a pokusy o jeho zavedenie na Slovensku boli v roku 2023 kritizované slovenskými odbornými lekárskymi spoločnosťami a vtedajšou Komisárkou Rady Európy pre ľudské práva Dunjou Mijatović.
Zlepšovanie kvality života a skutočná ochrana ľudských práv všetkých z nás môže zohrať aj úlohu pri odlive ľudí zo Slovenska, pretože odchádzajú za lepším životom do zahraničia. Slovenská republika by mala robiť všetko pre to, aby svojich občanov a občianky v republike udržala, nachádzala sociálny zmier a nepolarizovala ďalej slovenskú spoločnosť. Zmeny v ústave redukujú práva kvír ľudí a sú iba ďalším útokom na nevinných ľudí a získavaním politických bodov na úkor životov obyčajných ľudí. Škodia a nikomu nepomáhajú. Vyzývame politické strany, aby sa venovali problémom Slovenska a nie zástupným témam, ktoré súdržnosť spoločnosti a rovnosť práv, ako aj populáciu samotnú naďalej oslabujú,“ uviedli členky a členovia združenia Dúhové rodiny.
Mladí kvír ľudia nevidia budúcnosť, v ktorej budú ich práva chránené
Spolok LIGHT*, ktorý združuje mladých ľudí, upozorňuje, že „Slovenská republika nám upiera úplne základné právo na súkromný život. Sme mladí ľudia a mnohí z nás by so svojimi partnermi a partnerkami radi právne vystupovali ako pár, keďže z takéhoto postavenia vyplýva množstvo možností, ktoré by sa inak nadobudnúť nedali. Niektorí z nás by chceli aj deti. Avšak kvôli bezhraničnej diskriminácii kvír ľudí na Slovensku nad takýmto vecami nemôžeme ani uvažovať. Nemáme pritom ani priestor požadovať od autorít zakotvenie našich základných práv, keďže dennodenne musíme bojovať za to, aby sa dnešná situácia ešte viac nezhoršila, a to najmä v oblasti práv transrodových ľudí. Vláda a parlament by mali prestať útočiť na kvír ľudí a namiesto toho sa sústrediť na skutočne alarmujúce problémy a zabezpečiť, aby ľudia na Slovensku mali prístup k dôstojnému bývaniu a dôstojným pracovným podmienkam, aby neboli vystavovaní policajnému násiliu a diskriminácii, ako aj zabezpečiť, aby boli základné životné potreby dostupné pre každého a každú z nás,“ uvádza členstvo spolku v spoločnom vyjadrení.
Okrem otvoreného listu, ktorý sme pri tejto príležitosti poslali predsedovi vlády a poslancom a poslankyniam NR SR, sa Amnesty International Slovensko zapája do Medzirezortného pripomienkového konania k vládnemu návrhu na zmenu ústavy, ktorý by podľa nášho názoru vážne zasiahol do ľudských práv na Slovensku.