Štatistiky k trestu smrti za rok 2012

10 októbra každý rok sa tisícky ľudí spájajú v solidarite, aby vyjadrili svoj nesúhlas s použitím tohto neľudského trestu. Kampaň za zákaz trestu smrti zároveň patrí k najdlhšie trvajúcim globálnym kampaniam Amnesty International. Niekoľko štatistík za minulý rok:

8 krajín regiónu Ázia-Pacific popravovali v roku 2012

Afganistan, Bangladéš, Čína, India, Japonsko, Severná Kórea, Pakistan and Taiwan- všetky tieto krajiny minulý rok popravovali. Znepokojujúco, je to o jednu krajinu viac než v roku 2011,  rátajúc ešte Indiu a Pakistan, ktoré obnovenie popráv zvažujú.

45 rokov strávil Hakamada Iwao v cele smrti v Japonsku

Hakamada Iwao patrí medzi väzňov, ktorý v cele smrti strávil najdlhší čas. V roku 1968 Hakamada bol odsúdený na trest smrti za vraždu. K skutku sa priznal po 20 dňoch vypočúvania políciou, v neprítomnosti právnika. 16 decembra 2013 súd rozhodne či Hakamadovi bude umožnené obnovené konanie.

 

TISÍCKY popráv vykonáva Čína každý rok

Samotná Čína je zodpovedná za väčšinu popráv vo svete. Hoci oficiálne údaje o počtoch vykonaných popráv sú “štátnym tajomstvom”, ľudskoprávne skupiny odhadujú, že Čína popravuje tisíce ľudí každý rok. Nedostatok transparentnosti znemožňuje presne vyrátať počet vykonaných popráv. Niektoré skupiny odhadujú, že ich počet je vysoký ako v minulom roku, teda okolo 4000 ľudí. Šokujúce, trest smrti môže byť naďalej uložený po nespravodlivých procesoch a neexistuje žiadny formálny postup pre väzňov ako žiadať o milosť alebo zmiernenie trestu.

679 Potvrdený počet nových uložených trestov smrti v regióne Ázie a Pacifiku

19 krajín v regióne Ázie a Pacifiku uložilo nové tresty smrti v minulom roku. Toto číslo ale nezahŕňa stovky, ak nie tisícky väzňov, ktorí sú tajne posielaní na smrť v Číne.

3 – Je počet smrteľných chemikálií nájdených v smrteľných injekciách

Často sa argumentuje, že smrteľná injekcia je „ľudskou“ cestou ako zabiť niekoho. To je ale hrubý omyl. Všeobecne platí, že injekcia sa skladá z kombinácie troch látok: Pentothal sodný, chlorid draselný a pankuronium bromid. Pri ich nesprávnom namiešaní, môže byť účinok anestetikum nedostačujúci, čo spôsobí neznesiteľnú bolesť, až sa zastaví srdce. Mnohí veterinári zvažujú použitie týchto látok na zvieratách ako neľudské. Napriek tomu, sa v mnohých krajinách na ľuďoch používajú.

20 minút môže trvať zomieranie popravením

Poprava je stále používaná niekoľkými štátmi v regióne Ázie a Pacifiku, vrátane Singapuru, Japonska a Indie. Pri popravách sa používa metóda vyvinutá v roku 1870 dizajnovaná uchytiť krk pri náraze, dôsledkom čoho je zlomený krk. Aj pri tomto spôsobe smrť môže prísť až za 20 minúť. Dekapitácia, odťatie hlavy tiež nie sú neznáme praktiky.

111 krajín hlasovalo za prijatie Moratória na trest smrti

V roku 2010, 109 krajín hlasovalo za prijatie OSN Moratória na trest smrti. Len 41 krajín hlasovalo proti rezolúcii. Začiatkom tohto roka generálny tajomník Ban Ki Moon zopakoval výzvu na celosvetové moratórium na trest smrti a vyhlásil, že “trest smrti je v rozpore s poslaním Organizácie spojených národov.

Dopad trestu smrti na násilne zločiny

Aj keď jej zástancovia argumentujú, že popravy sú nevyhnutné aby odradili od násilnej trestnej činnosti, štúdie z celého sveta ukázali, že trest smrti nemá žiadny významný vplyv na výskyt násilnej kriminality v krajine. Je to mýtus, že trest smrti pôsobí ako odstrašujúci prostriedok.