TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO
10. OKTÓBRA 2024
Bratislava, 10. októbra 2024 – Amnesty International pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudí bez domova predstavila rozsiahlu výskumnú správu, ktorá odhaľuje zásadný problém nedostupnosti verejného nájomného bývania na Slovensku. Napriek medzinárodným ľudskoprávnym záväzkom, štát a miestne samosprávy dlhodobo zlyhávajú v zabezpečení tohto základného práva. Správa zároveň poukazuje na to, že nedostupnosť bývania nepostihuje len najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, ako sú ľudia bez domova či nízkopríjmové domácnosti, ale aj veľké množstvo bežných domácností, ktoré zápasia s nadmernými nákladmi na bývanie.
„Slovensko v deklaratívnej rovine uznáva právo na primerané bývanie no pre jeho napĺňanie nerobí štát dosť. Miesto toho sa zodpovedné orgány štátnej a verejnej správy spoliehajú na princíp individuálnej zodpovednosti, čím priamo prispievajú k tomu, že tisíce ľudí na Slovensku sú vystavené bytovej núdzi,“ uviedol Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko. „Ak by na Slovensku bol dostatok cenovo dostupných verejných nájomných bytov, ku ktorým by mali prístup všetci ľudia bez diskriminácie, veľké množstvo domácností by nemuselo vynakladať neprimerane vysoké finančné prostriedky na bývanie, ktoré často presahujú priemer Európskej únie. Domácnosti s nízkymi príjmami by nemuseli čeliť životu v nevyhovujúcich podmienkach, či v bezdomovectve.“
Zistenia správy sú alarmujúce. Veľká časť obyvateľstva Slovenska nemá reálny prístup k verejnému nájomnému bývaniu. Mestá a obce často stanovujú kritériá pre pridelenie nájomných bytov, ktoré sú vylučujúce voči zraniteľným skupinám (napríklad príjmové hranice, podmienky bezdlhovosti domácností, a iné). Amnesty International zistila, že tieto podmienky úplne vylučujú domácnosti s nízkymi príjmami, vrátane jednorodičovských rodín či starších ľudí, ktorí nemajú možnosť zvýšiť svoj príjem. K podobným zisteniam dospelo vo svojom výskume o dostupnosti obecného bývania aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.
„Jediná dostupná finančná podpora štátu na zabezpečenie bývania – príspevok na bývanie pritom nie je funkčným nástrojom pre pomoc nízkopríjmových domácnostiam pri zabezpečovaní bývania. Výška príspevku je hrubo nedostatočná a problematické je aj jeho systémové naviazanie na pomoc v hmotnej núdzi,“ povedal Sloboda.
Výskumná správa tiež poukazuje na inštitucionálny rasizmus a systematickú segregáciu rómskych domácností v mestských nájomných bytoch. V Banskej Bystrici, Nitre a Žiline, kde Amnesty International uskutočnila rozsiahly terénny výskum, došlo k závažným prípadom diskriminácie. Rómske rodiny sú umiestňované do segregovaných lokalít s nevyhovujúcimi životnými podmienkami, kde trpia nedostatkom základných služieb a často čelia neudržateľným zmluvným podmienkam. „Slovenská vláda a samosprávy majú povinnosť chrániť právo na primerané bývanie pre každého bez diskriminácie a táto povinnosť je v súčasnosti hrubo porušovaná,“ povedal Sloboda.
Výsledky výskumu zároveň ukazujú, že väčšina ľudí, ktorí dlhodobo žijú v útulkoch a nocľahárňach, má pravidelný príjem, no ten je nedostatočný na pokrytie nákladov na komerčný nájom. Dlhé čakacie lehoty na verejné nájomné byty, ktoré môžu presiahnuť niekoľko rokov, zhoršujú situáciu, pričom mestá často kladú príliš prísne podmienky na vstup do nájomného bývania.
Dlhodobé zlyhávanie štátu a samospráv
Slovensko, ako signatár medzinárodných ľudskoprávnych dohôd, má povinnosť zabezpečiť dôstojné a primerané bývanie pre všetkých svojich občanov. Avšak, výskum Amnesty International jasne ukazuje, že žiadna z doterajších vlád nebrala túto tému ako prioritu. „Kvetnaté sľuby o dostupnosti bývania a rozširovaní fondu verejného nájomného bývania ostávajú neuskutočnené. V skutočnosti je právo na bývanie v Slovenskej republike systematicky porušované,“ dodal Sloboda. Amnesty International preto apeluje na vládu, aby prestala odkladať riešenie tohto kritického problému a začala prijímať konkrétne kroky.
Naliehavé odporúčania pre slovenské orgány
Amnesty International vyzýva slovenskú vládu a miestne samosprávy, aby okamžite prijali efektívne opatrenia, ktoré povedú k zlepšeniu situácie v oblasti bývania. Medzi hlavné odporúčania patrí:
- Pravidelný zber a vyhodnocovanie dát o počte ľudí bez domova a v bytovej núdzi na celom území Slovenska, čo umožní zmysluplne nastaviť bytovú politiku na úrovni štátu a samospráv.
- Priorizácia rozširovania kapacít verejného nájomného bývania v súlade s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky a v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR 2023 – 2027.
- Finančná a metodická podpora miest a obcí zo strany štátu v oblasti bytovej politiky, vrátane možností financovania výstavby verejných nájomných bytov a uplatňovania prístupu „Housing First“, v ktorom je bývanie vnímané ako právo a základná potreba.
- Implementácia Akčného plánu k Národnej koncepcii prevencie a ukončovania bezdomovstva.
- Úprava príspevku na bývanie tak, aby bola zabezpečená jeho dostatočná výška, ktorá domácnostiam umožní prístup k právu na adekvátne bývanie, tak, aby jeho výška podliehala pravidelnej valorizácii, bol samostatnou dávkou bez naviazania na pomoc v hmotnej núdzi a aby kritériá jeho prideľovania boli v súlade s potrebami nízkopríjmových a zraniteľných skupín obyvateľstva.
- Bezodkladné ukončenie segregácie a diskriminácie rómskych domácností v rámci verejného nájomného bývania.
O výskume
Výskum o práve na bývanie uskutočnila Amnesty International v období od januára 2023 do apríla 2024. Amnesty International analyzovala strategické dokumenty a miestnu legislatívu v oblasti bývania v krajských mestách. V rámci terénneho výskumu vo vybraných krajských mestách – v Banskej Bystrici, Nitre a Žiline – uskutočnila 117 výskumných rozhovorov s ľuďmi so skúsenosťou s bezdomovectvom žijúcimi v sociálnych službách, s ľuďmi žijúcimi v mestských nájomných bytoch, s predstaviteľmi mestských úradov, zastupiteľstiev a sociálnych služieb.
Viac informácií nájdete v priloženom mediálnom brífingu. Výskumnú správu a prípadové štúdie z jednodlivých miest vám zašleme v najbliších dňoch. V prípade záujmu o rozhovor nás neváhajte kontaktovať.