Amnesty International dnes zverejnila interaktívnu digitálnu mapu, ktorá odhaľuje šokujúci nárast represívnych opatrení voči demonštrujúcim zo strany štátnych zložiek. Organizácia uviedla, že štátne zložky na celom svete sa pri snahe o potláčanie protestov čoraz častejšie uchyľujú k nezákonnému použitiu sily a zavádzaniu represívnych právnych predpisov. Aj zásahy, pri ktorých ozbrojené zložky proti protestujúcim nenasadzujú smrtiace, ale tzv. menej smrtiace zbrane, vedú k mnohým prípadom vážneho poškodenia zdravia a úmrtiam.
Mapa, ktorá je súčasťou celosvetovej kampane Amnesty International s názvom Protect the Protest (Máme právo kričať za práva) prináša prehľad o početnom porušovaní ľudských práv protestujúcich. Vlády a štátne úrady sa k demonštráciám častokrát stavajú skôr ako k hrozbe než ako k právu. Svoju úlohu vidia viac pri ich potláčaní než v snahe o ochranu práva na pokojný protest. Výsledkom tohto stavu je, že tisíce ľudí počas demonštrácií nezákonne rozháňajú, zatýkajú, bijú a dokonca zabíjajú. Mnohí ľudia čelia represiám aj po skončení protestov, a to len preto, že sa na demonštráciách zúčastnili.
Právo na protest nie je privilégium
Výskumný pracovník Amnesty International pre vojenské, bezpečnostné a policajné otázky Patrick Wilcken upozorňuje, že právo na pokojný protest nie je privilégium. Štáty majú povinnosť toto právo rešpektovať, chrániť a uľahčovať jeho uplatňovanie. „Právo na protest čelí na celom svete čoraz väčšiemu ohrozeniu. Úrady použili nezákonnú silu proti demonštrujúcim vo viac ako 85 krajinách. Od zneužívania právomocí a neprimeraného používania sily, svojvoľného zatýkania a zadržiavania až po mučenie, nútené zmiznutia a štátom schválené zabíjanie – táto mapa dokumentuje tvrdé represie, ktorým čelia protestujúci ľudia v rôznych kútoch sveta – a je to desivé,“ uviedol Wilcken.
Iránske úrady v snahe o potlačenie celonárodných protestov nezákonne zabili stovky protestujúcich a svojvoľne zadržali desaťtisíce ľudí vrátane detí. Nespočetné množstvo protestujúcich vo väzbe čelilo mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu vrátane sexuálneho násilia. Mnohých ľudí vo vykonštruovaných a hrubo nespravodlivých procesoch odsúdili na smrť a následne svojvoľne popravili. V Číne nik nemôže protestovať bez toho, aby mu hrozilo prenasledovanie a trestné stíhanie. Obrovské množstvo ľudí väznia len za to, že vyjadrili svoj kritický názor na vládne politiky. Zoznam obrancov a obrankýň ľudských práv a občianskej spoločnosti v ohrození na celom svete neustále rastie. Tieto represie sa musia okamžite skončiť.
Používanie menej smrtiacich zbraní pri potláčaní protestov toto konanie nelegitimizuje
Táto interaktívna mapa je prvou svojho druhu a odhaľuje zneužívanie slzotvorného plynu, gumových a pogumovaných projektilov, dráždivého kapsaicínového spreja či obuškov. Tieto metódy sa súhrnne nazývajú menej smrtiace zbrane a polícia, ako aj ďalšie bezpečnostné zložky ich používajú v neprimeranom rozsahu a nezákonným spôsobom, pri ktorom dochádza k ohrozeniu zdravia i života. Bezpečnostné zložky častokrát využívajú menej smrtiace zbrane na obťažovanie, zastrašovanie, trestanie alebo rozháňanie demonštrantov a demonštrantiek. Tým štát porušuje právo na pokojné zhromažďovanie.
„Je šokujúce, že aj napriek rozšírenému zneužívaniu menej smrtiacich zbraní neexistuje žiadna globálna kontrola ich výroby, používania a obchodovania s týmito prostriedkami. Táto mapa odzrkadľuje potrebu medzinárodnej dohody, ktorá by regulovala obchod s týmto druhom zbraní a prostriedkov. Je dôležité, aby menej smrtiace zbrane nekončili v rukách polície, ktorá ich môže zneužívať,“ dodal Wilcken.
Amnesty International interaktívnu mapu aktualizuje v reálnom čase. Ukazuje sa tak mrazivý obraz každodennej reality protestujúcich na celom svete. Vďaka mape môžete „naživo“ sledovať, akým hrozbám čelia účastníci a účastníčky protestov v jednotlivých krajinách. Okrem toho mapa obsahuje aj podrobné informácie o platných právnych predpisoch týkajúcich sa protestov, rozsudkoch medzinárodných súdov a príslušných publikáciách OSN. Nájdete v nej aj informácie o tom, čo môžete robiť, aby ste vy a vaši blízki pomohli chrániť právo na protest.
Pandemické opatrenia sa dodnes zneužívajú ako rúško pri potláčaní pokojných protestov
Právo na protest bolo počas pandémie COVID-19 z dôvodu ochrany verejného zdravia celosvetovo značne obmedzené. Niektoré štáty však pandémiu zneužili ako zámienku na ďalšie obmedzenia a porušovanie práva na pokojné zhromažďovanie.
Podľa Human Rights Measurement Initiative majú mnohé krajiny problém vrátiť sa späť k predpandemickým štandardom v oblasti ľudských práv. Napríklad Angola získala v indexe organizácie za rok 2023 v oblasti práva na zhromažďovanie a združovanie iba 3,4 bodu z 10.
Elizabeth Campos, aktivistka z angolského Hnutia za účasť žien v politike, popisuje realitu protestov v jej krajine takto: „Účasť na protestoch je vždy skúsenosťou blízkou smrti. Odchádzame od svojich rodín, ale nemáme istotu, že sa k nim po proteste vrátime. Angola je krajinou, kde demokracia existuje len na papieri. Neustále musíme znášať prejavy inštitucionálneho násilia. Pokojné protesty sa môžu v okamihu zmeniť na veľmi násilné. Preto zakaždým, keď sa vrátim k svojim dcéram a vnúčatám, oslavujem.“
Na základe monitoringu Amnesty International sa v roku 2022 vyskytli dôveryhodné obvinenia z použitia nezákonnej sily zo strany štátnych bezpečnostných zložiek proti pokojným protestujúcim v najmenej 86 zo 156 krajín. V 37 krajinách bezpečnostné sily použili proti demonštrantom smrtiace zbrane. Strelné zbrane nie sú vhodné na ovládanie davu a polícia by ich nikdy nemala použiť na rozohnanie zhromaždenia.
V Indii sa úrady voči ľuďom protestujúcim proti vláde uchýlili k použitiu strelných zbraní, slzotvorného plynu, obuškov, vypnutiu internetu a dokonca k násilnému vysťahovaniu. V Číne sa ľudia účasťou na proteste vystavujú riziku, že stratia právo na vzdelanie a bývanie. V Peru si nezákonné použitie smrtiacej sily zo strany bezpečnostných síl vyžiadalo počas protestov 49 mŕtvych. Z celosvetového výskumu Amnesty International tiež vyplýva, že vo viac ako polovici krajín, ktorými sa zaoberá vo svojej výročnej správe, došlo k svojvoľnému zatýkaniu protestujúcich.